ženy

Existují 3 stadia lásky a v každém je vztah jiný: Proč se některé páry nedokážou dostat přes druhé a končí rozchodem?

spot_img

Začátek každého vztahu je doprovázen bouří silných pocitů a emocí, které nás často vedou k iracionálnímu chování. Na vině jsou hormony, věděli jste, že i díky nim rozeznáváme 3 stadia lásky?

Podle odborníků prochází každý vztah několika fázemi, přičemž to, že přejdete s partnerem do nové ještě neznamená, že úplně vyprchají pocity z té předešlé. Zároveň však upozorňují, že pro vztah je klíčový přechod z druhé do třetí fáze. Proč? Ne každý to ustojí a množství párů pak zvolí rozchod.

Zažili jste už všechna 3 stadia lásky?
Každé stadium lásky prožíváme jinak, ale mohou být stejně krásné. U někoho prvotní pocity přetrvávají desítky let, u jiných je vystřídají jiné. Důležité je poslední rozhodnutí, díky kterému by vztah měl vydržet. Rozchod už potom může zapříčinit jen velká změna, jaká?

První fáze: Zamilovanost
Prvotní pobláznění zažil asi každý. Znáte ten pocit, když máte motýlky v břiše az přítomnosti druhého vždy znervózníte, jste plní očekávání a chováte se jinak, než normálně? Je to něco, co nedokážete ani kontrolovat. Je to pocit, se kterým se většina z nás snadno ztotožní – touha po intimitě s osobou, o které sotva něco víme. Je to okamžité a založené na fyzických a behaviorálních prvcích přitažlivosti. Ve stadiu zamilovanosti hraje důležitou roli tvorba pohlavních hormonů – estrogenu a testosteronu.

Proto je tato fáze obvykle poznamenána pocitem novosti a euforie. Nával hormonů může také způsobit, že se budeme cítit iracionální vzrušení a posedlí druhým člověkem. Pocity v této fázi se mohou neustále měnit a někdy pominou stejně rychle, jako přišly, ale zamilovanost může být i odrazovým můstkem k dlouhotrvající zralé intimitě.

Druhá fáze: Vášeň
Druhá fáze lásky je ještě o něco silnější a na vině je opět náš mozek. Mezi lidmi už vzniká citové spojení. Náš mozek je přeplněný dopaminem a noradrenalinem, díky čemuž se lidé cítí, jako kdyby jeden druhému učarovali. Dívají se jeden druhému do očí, chtějí spolu strávit každou chvilku, zůstat spolu vzhůru do 5:00 a povídat si… Lidé v této fázi jsou energičtí a euforičtí, což někdy vede až k nespavosti a snížené chuti k jídlu. Vášeň zahrnuje vysokou úroveň emocionální chemie, a proto dokáže bránit logickému uvažování.

Zaslepení vášní se necháme unášet a v mysli si plánujeme imaginární budoucnost vztahu, která se ne vždy naplní. Podle vědy přijde vážná zkouška budoucnosti vztahu a kompatibility páru obvykle po 6-12 měsících. Vášeň může někdy vyprchat v důsledku pocitu nedostatku novosti, ale některým párům se daří udržet tuto jiskru při životě i desítky let.

Jak se láska stává zralejší, aktivují se různé části mozku. Některé páry tvrdí, že jsou i po letech strávených spolu bláznivě zamilovaní. Jedna ze studií zjistila, že některé páry ve středním věku vykazovaly téměř stejnou mozkovou aktivitu jako mladí milenci, s jednou výjimkou – u dlouhodobých milenců již nebyly aktivní oblasti mozku spojeny s úzkostí a místo toho se aktivovaly oblasti spojené s klidem.

Třetí fáze: Závazek
Třetí fáze lásky nastane tehdy, když vášeň trvá dostatečně dlouho a stává se bezpodmínečnou. To znamená, že jste s partnerem k sobě navzájem připoutáni, a to je ten nejdůležitější faktor, jak dosáhnout úspěšného dlouhodobého vztahu. Dva primární hormony uvolňované v tomto stadiu jsou oxytocin a vazopresin. Pokud mezi lidmi existuje dlouhodobá kompatibilita a pokud vášeň přetrvává po dlouhou dobu, pár pokračuje ve sdílení nových životních zkušeností donekonečna a vzniká závazek.

Poslední fáze lásky vyžaduje, abyste se navzájem milovali a přijali všechny pozitivní, ale také negativní vlastnosti. Vášeň a původní pocity zamilovanosti se mohou postupně vytrácet, ale závazek vůči tomu druhému to nijak nenaruší. Takový vztah má předpoklad, že vydrží už navždy. Jediný způsob, jak to může skončit, je, pokud lidé ve vztahu změní svou osobnost natolik, že to začne být pro toho druhého škodlivé. Například neustálé podvádění, užívání návykových látek a podobně.

Samozřejmě, tato různá stadia lásky se nemusí navzájem vylučovat. Pár, který neustále pracuje na svém vztahu, může zůstat vášnivý i desítky let. A co vy, zažili jste už všechna stadia lásky?

- Reklama -spot_img
spot_img

Redakce doporučuje

Články autora