Každý rok na jaře se všichni stáváme svědky velkého zázraku přírody. Zdánlivě suché semínko ležící na zemi, pokropené kapkami prvního jarního deště, se za svitu slunce začíná zvětšovat a ožívat a během několika dní se z něj ohromnou silou dere maličký zelený klíček. Stejně tak stromy, které na první pohled vypadají jako suché, naberou do svých kořenů ze země životadárnou mízu a vlásečnicemi pod kůrou kmene ji vedou směrem k větvím, až do jejích konečků a do mladých pupenů, které se začnou rozvíjet.
Trošku historie
Už naši předci věděli, že v mladých pupenech, klíčcích a poupatech je ukrytá nezměrná síla, jenž umí léčit. Pupeny a poupata jsou jako zárodečné buňky nasycené informacemi o veškerých částech rostliny. Tedy o jejím plodu, listu, kořeni i kůře. Zároveň jsou bohaté na minerály, vitamíny, enzymy a celou řadu látek prospěšných pro lidské tělo. Ve starověké čínské medicíně nalezneme zmínky o léčbě extrakty z mladých výhonků rostlin. Na Ukrajině se tradičně nakládají mladá poupata černého rybízu na tinkturu, která je užívá v zimě na podporu imunity a na to, aby lidé na jaře neměli jarní alergie.
Současnou historii tohoto oboru, jménem gemmoterapie (léčba pupeny a poupaty rostlin) začal psát Dr. Paul Henry z Bruselu, jenž roku 1952 jako první připravil výtažek z pupenů břízy. Dr. Paul Henry si po velkém množství experimentů s rostlinnými látkami uvědomil, že každá rostlina ukládá do pupenů to nejvzácnější, co má pro svůj další růst. A zjistil, že pupeny jsou tak výjimečnou částí každé rostliny a mohou tedy obsahovat nejvíce léčivých látek z celé rostliny. Dr. Henry po vyzkoušení výtažků z pupenů zjistil, že je nejlepší k užívání potence 1:10 a dávkování podle váhy klienta. Neboli jedna kapka takto potencovaného extraktu na jedno kilo váhy a den. Tuto dávku je nezbytné rozdělit na 2-3 části za den. Uvedené dávkování je velice přesné a umožňuje tinktury z pupenů užívat i malým dětem zhruba od tří let věku. Důležité je brát v potaz to, že v případě používání u dětí je nutné požadovanou dávku nakapat do malého množství horké vody, aby se odpařil zbytkový alkohol. Teprve po vychladnutí ho můžeme dítěti podat.
U nás se o gemmoterapií a jejím praktickém využití začali zajímat nejznámější představitelé alternativní medicíny. Josef A. Zentrich a Ing. Jiří Janča, kteří jako první o této metodě napsali v roce 1997. Tinktury z pupenů se u nás na trhu dnes už dají běžně koupit, nicméně Evropská a následně Česká legislativa tyto přírodní přípravky neuznává, naopak u některých druhů je nově zákaz jejich výroby. Bylinné přípravky z pupenů byly po dekády úspěšně využívány v přírodní medicíně a můžeme se jen spekulovat, komu takovéto zákazy přináší užitek. To, že zákazník na tinktuře z pupenů nenalezne žádnou informaci o jejím účinku, nebo pouze minimální, je jen výsledek všech právních předpisů a nařízení.
Jak extrakty z pupenů užívat?
Dříve se při gemmoterapii doporučovalo postupovat tak, že se nejdříve využívala jedna lahvička tinktury z pupenů břízy jako silný drenážní, čistící prostředek, a poté se nasadila tinktura z pupenů rostliny, jenž měla cíleně zacílit přímo na konkrétní problém. Nyní však řada lidí trpí vážnými systematickými chorobami a drenáž břízou jim často způsobí silnou reakci těla.
Podle posledních zkušeností je nejlepší si tinktury z pupenů zařazovat do komplexní léčby, spolu s minimálně jedním bylinným čajem. Což dělá zároveň mírný drenážní efekt, ale současně i efekt čistící a léčebný. Nedoporučuje se současně užívat více jak dvě tinktury z pupenů. Gemmoterapii můžeme využívat s velkým úspěchem jako preventivní bylinnou léčbu. Velké opodstatnění má její užívání právě v jarních měsících, kdy je organismus přirozeně nastaven pro očistu a regeneraci.
Zajímavostí v gemmoterapii je skutečnost, že tinktura v sobě ukrývá informace o všech částech rostliny. Čili například Jírovec maďal – kaštan. Jeho květy se tradičně používaly do čajů působících na cévy a oběhový systém a plody na výrobu mastí a extraktů na klouby. V tinktuře z pupenů Kaštanu je obojí účinek.
Nyní již víte, co to je gemmoterapie. Jak jí využívá naše odborná poradkyně paní Aneta Benediktová si můžete přečíst na jejím blogu: https://anetabenediktova.cz/