ženy

Rady a tipy, jak si udržovat tu správnou hladinu cholesterolu

spot_img

Cholesterol je pro náš organismus nezbytný. Pomáhá tělu se rychleji regenerovat, uzdravovat, má příznivý vliv na naši paměť i na správné fungování nervové soustavy. Ovšem jakmile je cholesterolu v těle moc, začíná být problém. Jaké jsou ideální hladiny cholesterolu a jak je nejlépe udržovat?

Hodný a zlý cholesterol

Věděli jste, že cholesterol má dvě složky? Rozlišujeme proto HDL a LDL cholesterol, které se významně liší. První zmíněný cholesterol je prospěšný našemu zdraví, chrání nás před nemocemi a zajišťuje správné fungování mozku a srdce. Naproti tomu LDL cholesterol může snižovat průchodnost tepen, což vede k ateroskleróze či dokonce infarktu nebo mrtvici.

Jaké jsou ideální hodnoty cholesterolu?

Momentálně se v lékařském prostředí používají pro diagnostiku problémů s cholesterolem tři základní hladiny. Optimální množství cholesterolu v krvi je 5,2 mmol/l. Jakmile je tato hodnota překročena, jedná se o zvýšenou hladinu cholesterolu, která ovšem ještě není tak vážná. Obavy způsobují hodnoty převyšující 6,2 mmol/l, ty už lékaři označují za rizikové. Kromě těchto hladin bychom si ale měli hlídat především ideální poměr mezi HDL a LDL cholesterolem, který by měl být alespoň 1 : 3.

Co dělat při vysokém cholesterolu?

K nejběžnější farmakologické léčbě patří předepsání hypolipidemik s názvem statiny. Užívání těchto léků ale často doprovází nepříjemné vedlejší účinky jako jsou svalové křeče, bolesti kloubů, problémy s pamětí či spánkem, endokrinní poruchy a může také docházet k poškození jater. Léčba jimi navíc bývá doživotní a jsou proto předepisovány jen ve vážných případech. Zejména u cholesterolu naštěstí platí, že nejlepší léčbou je prevence. Různé kroky vám pomohou ustálit hladinu cholesterolu a udržet si ji tak, abyste nemuseli podstupovat výše zmíněnou nepříjemnou léčbu.

Cholesterol snížíte změnou stravovacích návyků

Zdravý životní styl je jednou z nejlepších cest, jak se ujistit, že hladina cholesterolu v krvi bude ideální. Doporučení existuje několik a jakékoliv změny, které budete ve svém jídelníčku provádět, provádějte postupně a plynule. Ačkoliv jsou obavy z vysokého cholesterolu pochopitelné, náhlé a výrazné změny ve stravování nadělají v trávicím traktu mnohem více škody než užitku. Na co si tedy dát nejvíce pozor?

1. Snižte příjem sacharidů

Nejlepší je se zcela vyvarovat rafinovanému cukru a výrazně omezit také veškeré potraviny s vysokým glykemickým indexem. Nejčastěji jde o potraviny z klasické pšeničné mouky včetně pečiva, těstovin, jídel z kynutého těsta apod. Vyzkoušejte celozrnné mouky, luštěninové těstoviny a sacharidy přijímejte v omezeném množství v podobě ovoce, medu či z jiných rostlinných zdrojů.

2. Tukům se rozhodně nevyhýbejte!

Cholesterol si často spojujeme s tučným jídlem, takže máme tendence výrazně omezit tuky. Ty zdravé nám ale s cholesterolem mohou naopak pomoci! Za zdroje dobrých a kvalitních živočišných tuků se považují ryby, máslo či vejce. Rozhodně nezapomínejte ani na tuky rostlinné, jejichž nejlepšími zdroji jsou ořechy a rostlinné oleje, zejména pak olivový či lněný.

3. Dopřejte si dostatek omega 3 mastných kyselin

Každý den si dejte jednu čajovou lžičku rybího oleje, lněného oleje a nebo hrst mletých lněných semínek a v kuchyni používejte především olivový olej. To jsou totiž nejlepší zdroje omega 3 mastných kyselin, které jsou pro zdravé trávení nezbytné. Pomáhají zvyšovat hodnoty cholesterolu HDL a naopak snižovat hodnoty LDL cholesterolu.

Přírodní doplňky zdraví pro správný cholesterol

Možná budete muset ve svých stravovacích návycích provést více změn a možná máte pocit, že než se hladiny cholesterolu ve vaší krvi ustálí, chvilku to potrvá. Do té doby, než vám vysoký cholesterol dieta pomůže snížit, si můžete pomoci kvalitními přírodními doplňky. Masticha Vena obsahuje extrakt z olivovníku, červených hroznů, černého pepře či granátového jablka. Skvěle působí na LDL cholesterol, podporuje prokrvení cév, zlepšuje zdraví srdce, posiluje imunitu a působí také jako antioxidant. Je ryze přírodní a její užívání nedoprovází žádné vedlejší účinky. Neexistuje žádný snadnější způsob, jak si udržovat tu správnou hladinu cholesterolu.

- Reklama -spot_img
spot_img

Redakce doporučuje

Články autora