Home Magazín Tenisový loket. Může vás postihnout, i když nehrajete tenis?

Tenisový loket. Může vás postihnout, i když nehrajete tenis?

0

Tenisový loket není jen onemocnění sportovců. Může vás postihnout, přestože jste raketu nikdy nedrželi v ruce. Podívejte se, jakými cviky si dokážete pomoci i doma.

Tenisový loket – laterální epikondylitida patří mezi nejčastější a nejpodceňovanější zánětlivé onemocnění šlach. Vzniká důsledkem akutního nebo chronického přetížení svalstva na předloktí. Přestože o sobě dává vědět ostrou, silnou bodavou bolestí, mnoho lidí příznaky podceňuje tak dlouho, až končí na operačním stole.

Ano, tenisový loket není jen onemocnění tenistů. Může vás postihnout, přestože jste raketu nikdy nedrželi v ruce. Stačí, když jednostranně monotónně a pravidelně zatěžujete jednu ruku a tenisový loket může hrozit i vám. Zapříčiňuje ho i kancelářská práce na počítači, manuální práce ve stavebnictví a ohrožení jsou i profesionální hráči na smyčcové nástroje. Naopak profesionální tenisté se paradoxně s tímto onemocněním nesetkávají až tak často.

Podívejte se, jakými cviky si dokážete doma pomoci při prvních příznacích. A které to vlastně jsou?

Od písaře k počítači
Možná si říkáte, proč se zánětlivé onemocnění měkkých tkání ruky v oblasti loktu jmenuje právě tenisový loket? Název onemocnění však prošel řadou podob. V roce 1873 jej poprvé popsal německý lékař F. Runge jako „pisařský křeč“, protože postihoval zejména písařů. O deset let později ho v prestižním lékařském časopise The Lancet přejmenoval ve svém článku britský chirurg H. Morris na „lawn – tennis elbow“. Zpozoroval totiž, že toto poranění se projevovalo zejména u hráčů tenisu při nesprávném backhandu.

V současnosti však tenisový loket profesionální tenisty téměř nepostihuje. Pomáhá jim v tom zejména správná technika odpalu, dobře nastavený trénink a pravidelná rehabilitace. Na onemocnění stále častěji trpí právě lidé, kteří většinu svého dne stráví prací na počítači. Každodenní psaní na klávesnici a práce s počítačovou myší jsou dnes spouštěči tohoto zánětlivého onemocnění. Možná se dočkáme toho, že ze známého tenisového lokte se stane počítačový.

Bolest, která vám nedovolí zvednout ani šálek
Dobře známým pojmem tenisový loket se označuje zánětlivé onemocnění úponů šlach, kloubních spojů nebo vazů nejčastěji v oblasti lokte. Zánět šlach se však může vyskytnout iv oblasti kolene nebo paty. Vzniká při stereotypním, nadměrném a jednostranném zatěžování šlach.

Tenisový loket se projevuje ostrou bodavou bolestí na vnější straně lokte, která může vystřelovat směrem k zápěstí nebo naopak do ramene. Místo může být zanícené, oteklé a zarudlé. Bolest můžete pociťovat i bez náročné fyzické aktivity. Například při stlačení kliky na dveřích, když si s někým zatřesete rukou, otevíráte láhev, dokonce i při držení sklenice. Všechny tyto úkony mohou být velmi bolestivé. Pokud svůj stav podceníte, může se stát, že nedokážete udržet v ruce žádný předmět.

Pokud pozorujete takový zdravotní problém a nejste si jisti, zda se jedná právě o tenisový loket, můžete si udělat jednoduchý test. Prostředníkem bolavé ruky zatlačte v protisměru nějaké překážky. Například o zeď nebo stůl. Pokud se při tlaku objeví ostrá bolest v lokti, příčinou je právě tenisový loket.

V každém případě je třeba vyhledat lékaře, který vás odešle na rentgen nebo magnetickou rezonanci, aby mohl přesně určit vaši diagnózu a následně stanovit léčbu. Zároveň zohlední i rizikovost vašeho povolání, které může k tenisovému lokti ve výrazné míře přispívat. Máte-li zdravotní pojištění uzavřené v Unionu získáte dostupnější termín pro diagnostické vyšetření. Zpravidla je to do dvou až tří týdnů.

Komu hrozí tenisový loket?
Tenisový loket bychom klidně mohli zařadit mezi nemoci z povolání. Nejvíce náchylné k tomuto zdravotnímu problému jsou totiž všechna povolání, při kterých je chronicky namáháno a přetěžováno předloktí. Chronická forma tenisového lokte může nejčastěji postihnout manuálně pracující dělníky – elektrikáře, zedníky, natěrače, instalatéry, ale i lidi pracující na počítači.

Akutní tenisový loket může postihnout rekreační sportovce. Může se vám přihodit i při kácení dřeva na chatě, mytí oken nebo při práci na zahradě. Důležité je se před jakoukoli náhlou a fyzicky namáhavější činností alespoň trochu procvičit.

Rehabilitace je nejlepší lék
Základem zmírnění bolestivých příznaků tenisového lokte je klidový režim – od stereotypní činnosti, která vám zdravotní komplikace způsobuje. Možná vám bude stačit pár dní dovolené a bolesti se zmírní. Následně je třeba začít s rehabilitací. V případě, že situaci podceníte, můžete skončit až na operačním stole a čeká vás několikaměsíční pracovní neschopnost. V takovém případě je důležité, aby pro vás byla vaše zdravotní pojišťovna spolehlivým partnerem. Čerpat tak můžete ze všech jejích výhod, které poskytuje svým pojištěncům.


Redakce radí: Vyzkoušejte zajímavé rady a tipy pro své zdraví.


Exit mobile version