ženy

Chce vaše dítě pod stromeček zvířátko? Vyzkoušejte, zda by zvládlo péči o něj

spot_img

Zvíře není chvilková hračka, ale dlouhodobý závazek.

Jeho koupi a darování je třeba si pořádně promyslet tak, aby nevznikla pro obdarovaného nebo celou rodinu těžko řešitelná situace, jejímž jediným řešením by bylo předání zvířete do útulku, nebo v horším případě jeho vyhození na ulici, ponechání v lese či na dálnici.

Darovat psa nebo jiné zvíře pod vánoční stromek by se mělo proto až po důkladném zvážení rodinné situace, jejích možnostech pečovat o zvíře příštích patnáct let a po dohodě a se souhlasem obdarovaného. Darovat blízké osobě milé štěně se může zdát jako výborný nápad, ale je třeba si uvědomit, že pejsek štěnětem nezůstane navždy a jako každý živý tvor má své potřeby, které je třeba léta naplňovat.

Situace, ve které momentálně všichni žijeme, a kterou doprovází odloučení od rodiny, přátel, spolužáků a často i samota, by mohla svádět k darování zvířete pod vánoční stromeček jako milého společníka, který vyplní prázdné dny. Tato situace však jednou pomine, kontakty se obnoví, rodiny a přátelé se začnou opět setkávat, vrátí se pracovní a školní povinnosti. Zvíře tak může zůstat na okraji zájmu. Proto je třeba si tento krok iv souvislosti s pandemií i obdobím Vánoc pořádně zvážit.

Jednou z možností, jak během vánočních svátků, nebo i delšího období, pomoci opuštěnému zvířeti je poskytnutí dočasné péče. Díky období strávenému se zvířetem může rodina nebo jednotlivec zjistit, zda by se uměl v rámci svých možností o zvíře postarat i během následujících let. Dočasná péče je forma výrazné pomoci, která usnadní práci každému útulku a danému zvířeti může zachránit život.

Psa nebo kočku pro dočasnou péči je možné vybrat si přímo v útulku, nebo prostřednictvím platformy, kterou v tyto dny spouští iniciativa Zvířecí ombudsman. NAJDĚTE SE ONLINE je historicky první česká webová aplikace, která bude postupně sdružovat většinu českých útulků a jejím uživatelům poskytovat přesná data o zvířatech vhodných pro dočasnou péči a adopci.

Během příštích dnů bude aplikace nastavena primárně na možnost poskytnout dočasnou péči, od ledna is možností adopce.

- Reklama -spot_img
spot_img

Redakce doporučuje

Články autora