ženy

Co se skrývá za nadýmáním a bolestí břicha?

spot_img

Bolesti břicha, hlavy, ale také průjmy či nadýmání. Odhalit příčinu těchto problémů není často jednoduché a proto se žádá, aby se na to podíval skutečný odborník. Mnohdy se za těmito příznaky skrývá neodhalená potravinová intolerance. Více o tomto tématu hovoří v rozhovoru pro Pravdu zakladatelka nutriční poradny komplexní výživa https://www.komplexna-vyziva.sk/ a známá slovenská výživová poradkyně Ing. Petra Kopecká.

Příčin bolesti břicha a nadýmání je opravdu obrovské množství.
Co jsou hlavní příčiny bolesti břicha a nadýmání?
Příčin bolesti břicha a nadýmání je opravdu obrovské množství. Mohou za to například celiakie, Crohnova choroba, SIBO (syndrom nadměrného růstu bakterií), ulcerózní kolitida, zácpa, stres, ale velmi často i potravinová intolerance. Většinu diagnóz dnes umíme určit pomocí různých testů a poté řešit. U mnoha diagnóz jako celiakie nebo potravinová intolerance stačí změna stravování a pocity úlevy přijdou relativně rychle.

Jak souvisí konzumace nesprávných potravin se žaludečními obtížemi?
Velmi záleží o jaké diagnóze mluvíme. Pokud například mluvíme o celiakii, tak pokud sníme lepek, tělo začne přehnaně reagovat na určité proteiny a začne ničit samy sebe – konkrétně střevní klky. To vede k bolestem, průjmům, nadýmání a dalším problémům. Pokud například zkonzumujeme při histaminové intoleranci špenát s rajčaty, tělo nemá dostatek enzymu k odbourání histaminu a dochází k průjmu, nevolnosti, bolesti břicha, až zvracení. Co se týká například laktózové intolerance, tehdy člověk nemá dostatek enzymu laktázy, který štěpí laktózu a laktóza putuje dál přes trávicí trakt. To způsobí, že se začne hromadit tekutina do tlustého střeva a nestíhá se již vstřebat a objevují se příznaky jako je průjem a žaludeční křeče.

Proč je důležité věnovat se potravinové intoleranci a co si pod tímto pojmem můžeme představit?
Když máme potravinovou intoleranci, znamená to, že náš trávicí systém má problém trávit nějaké jídlo. Dalším slovem pro potravinovou intoleranci je potravinová citlivost.

Tento pojem znamená, že trávicí systém je citlivý na určité potraviny a netoleruje je. Když budeme jíst tyto potraviny, můžeme pociťovat nepříjemné příznaky jako je plynatost, průjem a bolest břicha. Velmi často je příčina v nedostatku nějakého enzymu pro trávení dané složky. Často nám chybí enzym laktáza (laktózová intolerance) nebo diaminooxidáza (histaminová intolerance). A proč je důležité věnovat jim pozornost? Neřešená potravinová intolerance může vést k vážnějším onemocněním a může přinést závažné následky. Organismus je například častými průjmy vyčerpaný a ztrácí mnohé důležité živiny. K jiným následkům patří například řídnutí kostí, chronický zánět, rakovina, únava, problémy se spánkem.

- Reklama -spot_img
spot_img

Redakce doporučuje

Články autora