ženy

Spánkový režim se s přibývajícím věkem mění! S čím vším může být spojena nespavost?

spot_img

Primární porucha spánku znamená, že neexistuje žádná jiná lékařská nebo psychiatrická příčina.

Poruchy spánku jsou u seniorů poměrně běžné, může to být způsobeno léky či zdravotními obtížemi. Přestože se spánkový režim s přibývajícím věkem mění, narušený spánek a pocit únavy po probuzení není přirozenou součástí stárnutí. Uvedla to primářka oddělení dlouhodobě nemocných nemocnice v Bánovce nad Bebravou Miriama Šatalová.

„Přibližně 50 procent lidí starších 55 let má problémy s usínáním a kvalitou spánku. Nespavost je jednou z nejčastějších zdravotních obtíží, zejména u seniorů. Často koexistuje se zdravotními, psychiatrickými nebo neurologickými poruchami,“ načrtla Šatalová.

Které potraviny jsou katastrofou pro spánek?
Nespavost může být podle ní také spojena se stresem, léky, kofeinem, alkoholem, kouřením, špatnými spánkovými návyky nebo změnami v prostředí, kde spíme. „Primární porucha spánku znamená, že neexistuje žádná jiná lékařská nebo psychiatrická příčina,“ podotkla.

„Nejčastějším problémem u seniorů je samotné usínání, dále je to obstrukční spánková apnoe nebo krátká přerušení dýchání během spánku, ke kterým dochází při opakovaném zablokování horních cest dýchacích,“ přiblížila dále lékařka. Třetí komplikací je podle ní syndrom neklidných nohou nebo potřeba pohybovat nohama během spánku, ten závažněji postihuje dospělé ve středním a starším věku, u kterých se může vyskytnout častěji a může trvat déle.

Pokud se problém se spánkem opakuje často, mění to kvalitu života a tehdy je třeba se obrátit na odborníka. „U seniorů se doporučuje použít nejprve nefarmaceutické léčby, jako je kognitivně-behaviorální terapie při náhlé a chronické nespavosti. Ta zahrnuje spánkovou výchovu, kontrolu pobídek, omezení času v posteli,“ ozřejmila Šatalová.

Dobré spánkové návyky se podle ní dají vytvořit, je však třeba dodržovat několik pravidel. \“V první řadě je třeba jít spát a vstávat každý den ve stejnou dobu, používat postel jen na spánek, před spaním dělat tiché činnosti, vyhýbat se jasným světlům, udržovat uklidňující a pohodlné prostředí ložnice,\“ vysvětlila odbornice.

V době těsně před spaním je podle ní dobré omezit tekutiny, tři až čtyři hodiny před ním nejíst, těsně před ním už necvičit. Vhodné je také dát si teplou koupel a vyhýbat se spánku během dne. „Pokud trvají problémy s usínáním do 20 minut, je třeba vstát a udělat něco, než se vrátíte do postele. Nucený spánek může ztížit usínání. Pokud tyto změny nestačí, lékař může doporučit léky. Ty by však neměly nahradit dobré spánkové návyky, ale z krátkodobého hlediska mohou poskytnout určitou úlevu,“ ozřejmila lékařka. Tabletky se podle ní doporučují užívat jen krátkodobě. „Léčba nespavosti je však individuální,“ dodala.


Tip redakce: Zdraví je to nejdůležitější co máme, načerpejte inspiraci jak se o své zdraví správně starat.


- Reklama -spot_img
spot_img

Redakce doporučuje

Články autora