Pokud jste neměli ve zvyku chodit na koncerty, určitě byste měli – samozřejmě, když to bude z epidemiologického hlediska možné a vhodné. Proč?
Na koncertě oblíbené kapely či zpěváka se nemůžete cítit jinak než nadšeně. Zahrne vás příval energie a vzrušení, které můžete získat jen a jen z tohoto zážitku. Vystoupení kapel a zpěváků živě mají také tendenci spojovat lidi a vytvářet pocit jednoty a štěstí. Nová studie společnosti O2 k pozitivům účasti na koncertech přidává další: Čím více budete chodit na koncerty, tím déle budete žít.
Festivaly jako symbol radosti, léta, dobré nálady a setkání s přáteli
Když se nad tím zamyslíte a už jste absolvovali povedené koncerty či festivaly, nezní to až tak přehnaně. Například festivaly jako Coachella, Ultra nebo naše Pohoda. Dokud nezačala svět uzavírat pandemie, trvala celá léta a každý rok se jich účastnily tisíce mladých (výjimkou však nejsou ani starší), kteří se na festival připravují měsíce předem. A nejen výběrem oblečení, ale také péčí o sebe – cvičí a správně se stravují, aby ve svých festivalových outfitech vypadaly skvěle.
O devět let delší život
Jelikož koncerty se obvykle konají na jaře nebo v létě, když je velmi horko, i tanci před pódiem spalujete nemálo kalorií a zároveň se uvolňují endorfiny, hormony štěstí. Podle Independent, studie společnosti O2, která vlastní několik z největších hudebních center v Anglii dokazuje, že jen 20 minut na představení „může vést k 21procentnímu zvýšení pocitu pohody“. Další výzkum ukázal, že časté chození na koncerty „přímo spojuje vysokou úroveň pohody s prodloužením života o devět let“. Výsledky jasně hovoří o tom, jak hluboký vliv mají koncerty na pocity zdraví, štěstí a pohody, avšak klíčem je pravidelná účast, ideálně jednou za dva týdny.
Sebehodnota, sounáležitost i mentální stimulace
Aby v rámci této zajímavé studie výzkumníci dosáhli dalšího potvrzení pozitivního vlivu koncertů na zdraví, nechali otestovat účastníky ještě tak, že jim dali dělat různé fyzické úkoly. Kromě návštěvy koncertů zahrnovaly jógu a venčení psů. K měření výsledků použili psychometrické testy a testy srdeční frekvence. Tak zjistili, jak účastníky studie ovlivňují jednotlivé aktivity. Výsledek? Osoby, které navštěvovaly koncerty, měly o 25 procent zvýšený pocit sebehodnoty, sounáležitosti k ostatním ao 75 procent narostla jejich mentální stimulace. Ostatní aktivity byly hluboko pod těmito čísly.
Ideální jednou za dva týdny
„Kombinací všech našich zjištění spolu s výzkumem O2 jsme dospěli k záměru, že absolvovat koncert jednou za dva týdny je cestou, jak si přidat téměř deset let života navíc,“ vysvětlil hlavní autor studie Patrick Fagan z Goldsmith University.
Hudba nás provází při všem od vaření po intimnosti
Pokud patříte k milovníkům hudby a je vaším každodenním průvodcem, určitě budete souhlasit, že poslech hudby obecně, ať na koncertě, na diskotéce, při běhu nebo v autě, má pozitivní vliv na fyzické a duševní zdraví. V dnešní době se hudba používá, jako kulisa při téměř všech aktivitách, včetně vaření a intimností.
Funguje iv dětství, ale pozor na alkohol
Výhody hudby popisovaly už i starší studie. Finský výzkum z roku 2013 zjistil, že „děti, které chodí na hodiny zpěvu, byly ve škole úspěšnější a spokojenější“. Je také jasné, že hudba může vytvářet pocit štěstí a zlepšit vám náladu, když se cítíte na dně. Dalším pozitivem je odbourání stresu, napětí a uvolnění v kruhu přátel. Dá se to nahradit něčím jiným?
Nezapomínejte však na jeden „detail“, pokud si chcete vychutnat pozitiva z účasti na koncertech, nepřehánějte to s alkoholem. Ten je schopen všechny výhody přeměnit na negativa.