ženy

Jaké jsou výhody předčasného splacení půjčky?

spot_img

Podařilo se vám našetřit nějaké extra peníze a nevíte, jak s nimi co nejlépe naložit? Jednoduchou odpovědí je splatit své závazky vůči svým věřitelům. Není to ale vždy tak jednoduché.

Vyplatí se předčasné splacení půjčky?

Předčasně splatit část dohodnutého úroku se může jevit jako naprostý ideál, který banky budou velmi oceňovat. Opak je spíše pravdou. Banky a jiné společnosti nemají moc v oblibě, když někdo splácí úvěr předem.

A to hlavně z toho důvodu, že kvůli tomu přijdou o určité zisky. Není to stejné u všech společností, ale veliká většina si nechá to, o co kvůli vám přišla, zaplatit. Je tedy dobré se nejprve podívat do smlouvy, jaké podmínky u daného věřitele máte, abyste na předčasném splacení ještě neprodělali.

Mohu předčasně splatit závazky?

Máte právo předčasně splatit své závazky a zároveň tak snížit platby. V ideálním případě byste měli zaplatit celou jistinu a úroky počítané do data předčasného splacení. V praxi to takto ale moc nefunguje a vás často čekají zbytečné poplatky.

Asi si říkáte, že je nefér, aby si poskytovatelé účtovali další poplatky. Dle zákona však mají nárok na kompenzaci nákladů spojených s předčasným splacením, čemuž se jinak říká ušlý zisk. Dokonce se může jednat o ušlé úroky až do původní splatnosti úvěru.

Jak postupovat?

Nejlepší je se na podmínky předčasného splacení informovat ještě předtím, než vůbec podepíšete smlouvu o půjčce. Pokud jste tak neučinili a chystáte se svůj úvěr předčasně splatit, nejprve kontaktujte svého poskytovatele.

Zjistěte si, jaké podmínky pro předčasné splacení má vaše konkrétní půjčka. Vše si řádně spočítejte a v klidu se rozhodněte. Pokud máte úvěrů více, porovnejte, který bude výhodnější splatit.

Pozor si dávejte také na pozdní splátky, nejen ty mimořádné

Velké sankce si poskytovatelé účtují také za pozdní splácení úvěrů. V tomto případě navíc dojde k negativnímu zápisu do registru dlužníků a v případě, že budete žádat o nový úvěr, může tento zápis zhoršit vaše šance. Pokud by se tak stalo a vy byste na úvěr nedosáhli, krátkodobá půjčka vám dokáže pomoci s nečekanými výdaji v krátkém časovém horizontu.

- Reklama -spot_img
spot_img

Redakce doporučuje

Články autora