Při přípravě na velikonoční svátky si sáhneme do kapsy hlouběji. Kromě prudkého růstu cen potravin a energií výdaje navýší i dražší doprava, ale připlatíme si také za restaurační či ubytovací služby.
Nejdražší položkou jsou již tradičně potraviny a příprava velikonočního stolu, kdy během svátků počítáme is rodinnými návštěvami a dopřejeme si více než během běžných dní. „Při nákupu potravin je třeba počítat minimálně s částkou 150 eur, ale tam to nekončí. Do nákladů je třeba započítat i zvýšené výdaje na přípravu jídel, velký jarní úklid domácnosti, následnou tematickou dekoraci a nakonec i výslužku pro šibače,“ říká Zuzana Zábojníková, odbornice na osobní finance z PARTNERS GROUP SK.
Celkové náklady na přípravu tak velmi snadno přesáhnou hranici 200 eur, což je přibližně třetina měsíčního rodinného rozpočtu. Jedná se přitom o jednorázovou položku, která je nad rámec běžných měsíčních výdajů. „Pro domácnost je méně bolestivé odkládat si menší částky předem než vykrýt celou částku najednou a často i na poslední chvíli. Důležité je mít předem připravený nákupní seznam potřebných položek s přibližným vyčíslením nákladů, abychom měli tyto výdaje pod kontrolou. Rovněž je velmi důležité nenakupovat emočně, když si děláme zbytečně velké zásoby a potraviny po datu spotřeby vyhazujeme,“ radí Zuzana Zábojníková.
Mnohé rodiny vykrývají zvýšené náklady z finančních rezerv. I ta má ale podle odbornice svá pravidla. „Pokud si půjčujeme ze železné rezervy, peníze do ní musíme co nejdříve vrátit,“ radí. Úkolem rezervy je chránit domácnost při neočekávaných krizových scénářích, jako jsou snížené příjmy v důsledku PN nebo ztráta zaměstnání. S větší spotřebou během svátků naopak umíme počítat předem, protože jde o očekávaný vyšší výdaj.“ Včasné plánování umožňuje hledat levnější alternativy a snižovat tak finanční zátěž. Pokud mám rozpočet příliš napnutý a za potraviny zaplatím více, protože draží, náklady mohu snížit například při cestování za rodinou a místo vlastního auta zvážím využití služeb autobusové nebo železniční dopravy, která je cenově podstatně dostupnější,“ dodává.
JAK NA SVÁTKY BEZ FINANČNÍCH STRESŮ
Naplánujte si, jakou částku můžete utratit (všechny výdaje spolu), a nepřekročte ji.
Sepište si seznam potravin a dalších výrobků, které chcete koupit.
Kupujte jen tolik, kolik utratíte – nevyhazujte potraviny.
Porovnávejte ceny v obchodech a nenakupujte na poslední chvíli.
Při platbě kartou na dluh (kreditní, povolené přečerpání) si zjistěte bezúročné období a snažte se dlužné částky zbavit v bezúročném termínu.
Včasně plánujte všechny očekávané výdaje.
Bude nám zima a budeme chodit pěšky? Které ceny ještě porostou kromě energií a potravin? Budou to jen energie a potraviny? Prohlédněte si pořad JEDE O PENÍZE – Válka a peníze