ženy

Rodiče, pozor! Děti jsou na internetu bez dozoru, sexuálních predátorů přibývá

spot_img

Když dospělý člověk osloví dítě nebo mladého člověka v online světě za účelem sexuálního kontaktu, považujeme to za kybergrooming.
Upozorňuje na to ředitelka evropského policejního úřadu Europol Catherine de Bolleová. Obětem kybergroomingu na Slovensku pomáhá webový portál Stalosato.sk, který založilo občanské sdružení (OZ) IPčko. Web dosud zaznamenal 670 kontaktů, které nasměroval na rodiče či přímo na policii.

„Když dospělý člověk osloví dítě nebo mladého člověka v online světě s cílem sexuálního kontaktu, považujeme to za kybergrooming. Člověka, který takový kontakt vyhledává, označujeme jako pachatele nebo sexuálního predátora. Online prostředí dává pachateli větší prostor pro lež a utajení své skutečné identity a záměru.Zejména teď během lockdownu jsou děti na internetu déle a často bez dozoru, což vytváří živnou půdu pro predátory, \“vysvětlila speciální pedagogička Zuzana Juráneková.

Na webu Stalosato.cz najdou informace nejen mladí lidé, ale také odborníci a rodiče. Odpovídá na otázky, jak se na internetu chránit, jak lze říci „ne“ a informuje o právech dítěte. Web se postupně rozrůstá o články, podcasty, videa či plakáty. „Do dnešního dne díky němu OZ IPčko pomohlo 670 mladým lidem. Většinu jsme nasměrovali na rodiče a policii. Na téma kybergroomingu jsme už například připravili edukativní plakáty, které na jedné A4 nabízejí informace o sociálních sítích, fenoménech internetu a podpoře k nastartování komunikace mezi dospěláky, dětmi a mladými lidmi v těch nejcitlivějších tématech,“ řekl zakladatel IPčka Marek Madro.

IPčko kromě toho pořádá interaktivní webináře, kde odborníci se stovkami rodičů a učitelů mluvili o možnostech ochrany jejich dětí. Ve školách koluje speciální leporelo, které pomáhá žákům více se připravit na online prostředí. Hlavním motivem kampaně je mladým říci, že pomoc existuje a že v tom, co přežívají, nemusí být o samotě. Psychologové IPčka jsou online i na nejpopulárnější streamovací platformě Twitch.

- Reklama -spot_img
spot_img

Redakce doporučuje

Články autora